خانه محل آرامش و امنیت است و ما بیشترین زمان عمر خود را در خانه به سر می‌ بریم. اما ساخت خانه دلخواه کار زمان‌ بر و پر هزینه‌ای است؛ همچنین با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ پیدا کردن زمین خالی با قواره مناسب جهت ساخت ‌و ساز یا بنا کردن ملکی که تمام ویژگی‌ های مورد نیاز را دارا باشد، بسیار وقت‌گیر است. البته می‌توان با خرید خانه کلنگی یا اجاره خانه کلنگی و بازسازی خانه طبق سلیقه شخصی به مقصود موردنظر دست ‌یافت. حتی می‌توان خانه قدیمی خود را با بازسازی و نوسازی کرده و آن را تبدیل به خانه رؤیایی خود کرد.

بازسازی خانه خود را چگونه انجام دهیم؟

برای بازسازی خانه مراحل مختلفی را باید طی کنید که در ادامه و طی سرفصل‌های زیر شما را با این مراحل آشنا می‌کنیم:

تعیین نیازها و نقشه کلی

محاسبه میزان بودجه مورد نیاز

کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند

بازسازی

تعیین نیازها و نقشه کلی

اولین قدم در شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه تعیین نیازها و نقشه کلی ساختمان با توجه به نیازهای خانواده است. نقشه کلی و فضاهای کنونی را در نظر بگیرید و آن‌ها را روی کاغذ پیاده کنید. با استفاده از متراژ صحیحی که از هر قسمت به دست می‌آورید، فضای کنونی را اندازه‌گیری کرده و یادداشت کنید.

فضاهای کور خانه که در حال حاضر برایتان قابل ‌استفاده نیستند را شناسایی کنید. اگر از نقشه خانه، که شامل متراژ اتاق‌ها، آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی می‌شود، راضی هستید و تصمیم به تعمیرات و بازسازی خانه به ‌طور کلی را دارید، پروسه بازسازی خانه برای شما راحت‌تر بوده و یک‌ قدم جلو هستید.

در مشخص کردن نقشه فعلی جای درها و پنجره‌ها را فراموش نکنید؛ این کار به شما دید کلی از فضایی که دارید را می‌دهد. حالا نوبت به ایجاد تغییرات است. هیچ جای محدودیتی ندارید. می‌توانید اتاق‌ها را حذف کرده و به سالن اضافه کنید و یا از گوشه سالن که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اتاق‌خواب کوچکی بسازید. فقط یادتان باشد که درب ورود و خروج و پنجره‌ها را فراموش نکنید؛ ضمن اینکه نورگیر بودن اتاق‌ها و فضا نیز آیتم مهمی است؛ مگر اینکه در خانه نیاز به اتاق صدابرداری یا تاریک‌خانه داشته باشید.

سعی کنید منطقی به پلان خانه نگاه کنید. هیچ‌گاه از یک آپارتمان ۸۰ متری نمی‌توان انتظار تبدیل ‌شدن به یک‌ خانه ویلایی ۱۵۰ متر مربعی را داشت. مشخص کردن تعداد اتاق‌خواب‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام در ابتدا کار شما را تسریع می‌بخشد. کمک گرفتن از متخصصین بازسازی و نوسازی خانه نیز به شما در تصمیم‌گیری کمک بزرگی می‌کند. می‌توانید از ۲ یا چند کارشناس خبره و پیمانکار برای بازدید دعوت به عمل‌ آورید. آن‌ها با توجه به نیازها و فضای شما با توجه به تبحر و تخصصشان نقشه‌ها و طرح‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. بهتر است پس از جمع‌آوری تمام اطلاعات با توجه به سلیقه شخصی، نقشه نهایی را تعیین کنید.

محاسبه میزان بودجه مورد نیاز

قدم دوم پس از تعیین نقشه نهایی، بودجه‌بندی و تعیین میزان هزینه‌ها بر اساس نقشه دلخواه است. بهتر است با کارشناسان امر صحبت کرده و از آن‌ها مشاوره بگیرید و البته خودتان به ‌طور تخمینی می‌توانید مبلغ مصالح را با توجه به قیمت روز و دستمزد کارگران را مشخص کنید. بهتر است در صورت امکان علاوه بر هزینه پیش‌بینی ‌شده مبلغی را برای موارد غیرقابل ‌پیش‌بینی و غیرمنتظره کنار بگذارید.

برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از پیمانکار بخواهید در صورت سالم بودن و قابل‌استفاده بودن بعضی قسمت‌ها و لوازم در بازسازی خانه استفاده کند تا از هزینه‌ تراشی‌های بی‌مورد جلوگیری شود.

خرید خانه کلنگی و بازسازی آن عموماً از خرید خانه نوساز هزینه کمتری می‌برد گرچه این هزینه‌ها را با کمی مدیریت می‌توان به حداقل رساند، این موضوع در مورد اجاره خانه کلنگی نیز صدق می‌کند.

کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند

پس از تعیین نقشه و تعیین و تأمین هزینه موردنیاز قبل از شروع عملیات بازسازی باید مواردی را در نظر داشته باشید:

اگر شما قصد اجاره یک خانه کلنگی را دارید و یا پس از خرید خانه کلنگی می‌خواهید آن را اجاره دهید و میزان بودجه شما محدود است، علاوه بر زیبایی، به مواردی که موجبات آسایش ساکنین را نیز تأمین خواهد کرد، توجه داشته باشید. مثلاً از سالم بودن لوله‌کشی‌ها، شیرآلات و برق‌کشی ساختمان مطمئن شوید.

اگر قصد بازسازی و نوسازی خانه‌ای که در آن ساکن هستید را دارید، بهتر از برای جلوگیری از بروز مشکلات در زمان انجام عملیات، خانواده را در جای دیگری ساکن کنید؛ همچنین لوازم خانه را بسته‌ بندی کرده و در یکی از اتاق‌ها قرار دهید یا در صورت امکان خانه را تخلیه کنید.

پس از مشورت و ارزیابی با کارشناسان و پیمانکاران مربوطه، قرارداد رسمی با توجه به تغییراتی که در نظر دارید تهیه و طرفین را ملزم به اجرای آن به‌طور رسمی کنید.

با اینکه زمان دقیق تحویل‌خانه در قرارداد ذکر می‌شود، اما همیشه برنامه‌ریزی‌های خود را برای حداقل یک هفته بعد از آن تاریخ در نظر بگیرید.

میزان مصرف انرژی را در نقشه‌ها مدنظر قرار دهید، همچنین بهتر است تا جایی که بودجه به شما اجازه می‌دهد وسایل پیشرفته‌ تر و بروزتری را بکار گیرید.

از تمام فضای خانه استفاده کنید، با کمی تحقیق و مطالعه می‌توانید ایده‌های بهتری در هر قسمت خانه اجرا کنید.

خانه‌های قدیمی و کلنگی المان‌های قدیمی بسیاری از قبیل شیشه‌های رنگی، دستگیره‌هایی با طرح‌های خاص و… دارند. می‌توان با نگه‌داشتن آن‌ها به زیبایی و اصالت خانه افزود.

بهتر است قبل از شروع هر کاری کمی در مورد آن مطالعه کنید و از آخرین متد کاربردی در این زمینه اطلاع حاصل کنید.

اگر تمایل دارید کار بازسازی و نوسازی خانه را خودتان به دست بگیرید، هیچ اشکالی ندارد. با کمی مطالعه و راهنمایی می‌توانید پروژه را به اتمام برسانید. یک کارگر با تجربه ساختمانی نیز می‌تواند کمک بزرگی در این راه باشد.

بازسازی

بازسازی و نوسازی خانه گرچه در ابتدا بسیار سخت و دست‌ نیافتنی به نظر می‌رسد اما با صبر و برنامه‌ریزی صحیح می‌توان نتیجه مطلوب را به دست آورد. برای رسیدن به نتیجه دلخواه می‌توانید از نکات زیر در روند بازسازی خانه خود استفاده کنید.

قبل از شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه، نقاط دارای آسیب جدی را شناسایی کنید. تأسیسات و سیم‌کشی‌ها و لوله‌کشی ساختمان را امتحان و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. این کار برای جلوگیری از دوباره‌کاری و صرف هزینه‌های بیشتر ضروری است.

در صورت خرید خانه کلنگی از عدم وجود نم و آسیب‌های جدی ساختمان در پی و شالوده اصلی با کمک کارشناسان مربوطه مطلع شوید. این اطلاعات برای شروع روند بازسازی خانه و تعیین حجم کار به شما کمک می‌کند. بهتر است از لوله‌های عایق و چند جداره که دیرتر پوسیده می‌شوند استفاده کنید.

ایمنی ساختمان اولویت بالاتری نسبت به هر کاری دارد. اضافه کردن دیوارها و یا حذف قسمت‌های مختلف احتمال ایجاد آسیب را در صورتی‌ که این تغییرات اصولی نباشند، چند برابر می‌کند. ستون‌های خانه نقش مهمی در استواری آن دارند در طول عملیات بازسازی خانه از سلامت‌ها آن‌ها و رعایت موارد ایمنی اطمینان حاصل کنید.

استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی را فراموش نکنید. با استفاده از آن‌ها در زمان بازسازی خانه آرامش و آسایش بیشتری را برای خانواده فراهم کنید.

با تعویض پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های دو یا سه جداره جدید می‌توان پنجره‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر و درنتیجه دید زیباتر و نور بیشتر داشته باشید و در عین‌ حال از ورود و خروج حرارت، صدا، گرد و خاک از بیرون به داخل منزل و برعکس جلوگیری کنید.

در صورتی‌ که کار بازسازی خانه را به پیمانکار سپرده‌اید سعی کنید در فواصل کوتاه به پروژه سرزده و در صورت عدم رضایت یا تغییر یک قسمت، این موضوع را به پیمانکار اطلاع دهید.

همیشه با تغییرات کوچک نیز می‌توان خانه خود را به محل مورد علاقه‌تان تبدیل کنید؛ خصوصاً زمانی که به هر دلیلی مجبور به اجاره خانه کلنگی شده‌اید و یا قصد اجاره خانه کلنگی را دارید می‌توانید با استفاده از رنگ، کاغذ‌ دیواری، دیوار پوش و کف‌ سازی مناسب با پارکت، سرامیک و همچنین نورپردازی مناسب به فضاهای خانه خود جلوه صمیمی یا لوکس متناسب با کاربرد آن را بدهید.

آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای داخلی خانه است که می‌توان با ایجاد تغییرات در آن به هر چه زیباتر شدن خانه کمک کرد. معمولاً در خانه‌های قدیمی تعداد کابینت‌های نصب‌ شده در آشپزخانه کم و کهنه هستند. با تعویض کابینت‌‌ها و یا حتی رنگ کردن آن‌ها نمای آشپزخانه خود را تغییر دهید.

استفاده از کاشی‌ها و سرامیک‌ ها و کفپوش متناسب با بودجه و سلیقه‌ تان در کف و دیوارها نیز راه‌ حل دیگری است که همیشه می‌توان در نظر داشت.

دیگر از دیوار آشپزخانه و جدا کردن فضای آن از خانه در طراحی‌ های مدرن خبری نیست و طراحان داخلی با کوتاه کردن بلندی اوپن و پهنا دادن به آن، فضای بسته خانه را بازتر از قبل نشان می‌ دهند.

در نظر داشته باشید استفاده از سنگ‌ های کوارتز و کورین روی کانتر برای جلوه دادن به آشپزخانه‌ های قدیمی بیشتر کاربرد دارد.

ضرورت نیاز به کمدهای دیواری جادار و مناسب برای استفاده را در بازسازی خانه فراموش نکنید. سرویس‌ های بهداشتی و حمام را می‌ توان با تغییر نقشه و یا جابه‌جایی آن‌ها بازسازی کرد. اگر نیاز به جابه‌جایی سرویس‌ های بهداشتی دارید بهتر است کار بازسازی را از آنجا آغاز کنید؛ زیرا لوله‌های فاضلاب و آب باید در کف و جای صحیح قرار گیرند.

با نصب کاشی‌های جدید برای کف و دیوارها به‌کلی جلوه سرویس بهداشتی تغییر می‌کند. می‌توان از کاشی‌هایی برای دیوارها و کف استفاده کنید که قابلیت چسبیده شدن روی کاشی‌های قبلی را دارند. ضمن اینکه می‌توان تجهیزات سرویس بهداشتی از قبیل توالت، توالت فرنگی, روشویی و شیرآلات و همچنین آینه را نیز تعویض کرد.

نورپردازی مناسب را در دستور کار بگذارید. نور سقفی، مخفی و حتی نور کف سالن در هر چه مدرن و زیبا شدن خانه نقش بسیاری دارد.

درب‌های شکسته و خراب را تعویض کنید. در زمان تعویض درب‌ها خصوصاً درب ورودی به ضد سرقت بودن آن جهت افزایش امنیت خانه توجه کنید.

از شومینه قدیمی موجود می‌توانید استفاده کرده و با تغییرات کمی آن را به بهترین شکل بازسازی کنید.

اتاق‌ها و متراژ آن‌ ها به میزان نیاز شما وابسته است. در زمان بازسازی خانه می‌توانید یک یا همه اتاق‌ها را به سرویس بهداشتی و کمدهای دیواری بزرگ یا پنجره‌های نورگیر مجهز کنید.

در صورتی‌ که قصد اجاره خانه کلنگی و یا حتی خرید آن را دارید، می‌توانید با روش‌ های مختلف به بازسازی خانه پرداخته و آن را به محلی برای آسایش و آرامش خانواده خود تبدیل کنید. گاهی ممکن است پس از سال‌ ها سکونت در یک‌ خانه از فضای داخلی آن راضی نباشید و یا به دلیل فرسودگی تمایل به تعویض خانه داشته اما به دلایلی این کار امکان‌ پذیر نیست؛ با بازسازی و نوسازی خانه خود تمام آنچه را در ذهن دارید اجرایی کنید.

گرچه پروسه بازسازی خانه کاری سخت و طاقت‌ فرسایی به نظر می‌رسد اما خانه‌ای خواهید داشت که تماماً با سلیقه شما به وجود آمده است. حتماً قبل از انجام تغییرات از متخصصین بازسازی خانه مشاوره بگیرید و در این زمینه تحقیقات لازم را به عمل‌ آورید تا زمان اجرا با مشکلات پیش‌ بینی ‌نشده کمتری مواجه شوید. امروزه بسیاری از افراد خرید خانه‌ های کلنگی و بازسازی آن را به خرید خانه‌ های نوساز ترجیح می‌ دهند زیرا این خانه‌ ها را با نظر و سلیقه شخصی خود می‌ توانند تغییر دهند.

مشاوره با کارشناسان و متخصصین فعال در این زمینه می تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. گروه طراحی دکوراسیون داخلی کاط آماده ارائه خدمات از مشاوره، طراحی، تولید تا مرحله نصب و اجرا در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *